Tuesday, August 31, 2010

Jo Unë ~ Samuel Beckett (1972) III

... heshtje per nje cast... sikur per nje cast... dhe asnje reagim... sikur te mos kishte degjuar ... ose s'mundej... s'mund te heshte per nje moment... si i marrosur ... e gjithe ajo se bashku... tek lodhej per te degjuar.. bashkoji ato ... dhe truri ... duke defryer me vetveten ... duke u munduar ta bente te kuptueshme... ose ta bente te ndalonte ... ose ne te shkuaren... duke permendur neveritshem te shkuaren... mendime nga kudo... ecen me se shumti... duke ecur tere ditet e saj... dite pas dite... disa hapa me pas ndalon ... vezhgo ne hapesire... pastaj me tutje ... disa me teper ... ndalo dhe vezhgo perseri ... keshtu ne vazhdim ... duke u endur perqark ... dite pas dite ... ose ate kohe qe ajo qau... nje kohe qe ajo mund ta kujtonte... qe nga ajo kohe kur ishte foshnje... duhet te kete qare si nje foshnje... ndoshta jo... jo thelbesore per jeten... vetem e qara e lindjes per ta bere te vazhdoje... te marre fryme... pastaj jo me shume deri kaq... nje cofetine tanime... ulur tek veshtronte doren e saj ... ku ishte? .. Akrat e Croker-it... nje mbremje rruges per ne shtepi... shtepi!.. nje grumbull guresh ne Akrat e Croker-it ... muzg ... e ulur tek veshtronte doren e saj ... atje ne prehrin e saj ... pellemba nga siper... papritur e pa ate te njomur... pellemba ... lotet mesa duket ... te sajat mesa duket ... asnje tjeter per milje larg ... asnje ze ... vec lotet... ulur tek i shihte ato te thaheshin ... gjithcka e marre fund ne nje sekonde ... ose tek kapte kashten... truri ... duke rrahur tutje ne ate te veten ... kapje e shpejte dhe me tej ... asgje atje... me tutje tek tjetra... keq aq sa edhe zeri... me keq... si arsyetim mendjengushte... e gjithe ajo bashke... s'mund--... cfare? .. gumezhima? .. po.., gjate gjithe kohes gumezhima... ulerime e turbullt si ujevarat ... dhe rrezja ... dridhej nganjehere... tek fillonte te levizte perqark... si drite hene por jo... e gjithe pjesa e se njejtes ... mbaji syte tek ajo atje ... cep' i syrit ... e gjithe ajo bashke ... s'mund te vazhdoje ... Zoti eshte dashuri... ajo do te pastrohej ... mbrapsht ne fushe ... dielli i mengjesit... prill... fshihe koken poshte tek bari ... asgje vec laureshave... keshtu me rradhe... duke kapur kashten... tek lodhej qe te degjohej ... fjala e cuditshme ... jepi kuptim asaj ... i gjithe trupi sikur te ishte zhdukur... vetem goja... si e marrosur ... dhe s'mund te ndaloje ... jo te ndaluar asaj... dicka ajo-- ... dicka ajo duhej te-- ... cfare? .. kush?.. jo!.. ajo! .. [Ndalese dhe levizje 3.] ... dicka ajo duhej te--...cfare? .. gumezhima? .. po... gjate gjithe kohes gumezhima... ulerime e turbullt ... ne kafke... dhe rrezja ... duke u endur perqark ... pa dhimbje! ... deri tani ... aha! .. deri tani ... me pas tek mendonte... oh shume kohe pas kesaj... mendim i papritur... ndoshta dicka duhej te ... duhej te... tregonte... a thua te ishte kjo? .. dicka ajo duhej te .. tregonte.. gje e vockel e imet... perpara kohes se saj ... vrime e harruar ... jo dashuri... e kurseu ate... memece tere ditet e saj ... praktikisht memece... si mbijetonte!.. ate dite ne gjykate... c'duhej te thoshte ajo per veten... me faj apo e pafajshme ... ngrihu grua ... shprehe mendimin tend grua... qendroi atje tek vezhgonte hapesiren... goja gjysem e hapur si zakonisht... duke pritur te cohej tutje... e kenaqur prej dores ne krahun e saj ... tani kjo... dicka ajo duhej ta thoshte... si ishte ajo-- ... cfare? .. kishte qene? .. po... dicka qe mund te thoshte si kishte qene ... si kishte jetuar... jetuar pa pushim... me faj ose pa ... pa pushim... per te mbushur gjashtedhjete... dicka ajo-- ... cfare? .. shtatedhjete? ... Zot!.. pa pushim per te mbushur shtatedhjete... dicka ajo s'e dinte vete... s'do ta dinte nese degjonte... me pas e falur... Zoti eshte dashuria... meshira te dhimbsura... te reja cdo mengjes... mbrapsht ne fushe ... mengjes prilli... fytyra ne bar... asgje vec laureshave ... coje atje... merre ate qe prej atje... pak me shume--... cfare? .. jo ate? .. aspak te bente me ate? .. asgje qe mund ta thoshte? .. ne rregull... asgje qe mund ta thoshte ... provo dicka tjeter ... mendo per dicka tjeter ... oh shume kohe me vone ... mendim i papritur... as ai... ne rregull... dicka tjeter perseri ... keshtu ne vazhdim ... zbuloje ne fund ... mendo gjithcka vazhdon goxha gjate... me pas falet ... mbrapsht ne--... cfare? .. as ajo? .. aspak te bente as me ate? .. asgje qe ajo mund t'mendonte? .. ne rregull... asgje qe mund ta thoshte... asgje qe mund t'mendonte ... asgje qe ajo--... cfare? .. kush? .. jo! .. ajo! .. [Ndalese dhe levizje 4] ... gje e vockel e imet... jashte para kohes se saj ... vrime e braktisur ... jo dashuri ... e kurseu ate... memece tere ditet e saj... praktikisht memece... edhe me veten... asnjehere me ze te larte ... por jo plotesisht ... ndonjehere deshire e papritur ... nje ose dy here ne vit... gjithnje dimer disa arsye te cuditshme ... mbremjet e gjata... oret e erresires ... deshire e papritur te ... tregonte... pastaj te turrej tutje te ndalonte te parin qe shihte... nevojtorja me e afert... filloi ta nxjerre ate jashte... rryme e qendrueshme ... gjera te cmendura... gjysma e bashketingelloreve gabim... askush s'mund ta ndiqte... derisa u ndesh me veshtrimin qe i kishin ngulur asaj... pastaj te vdese nga turpi ... te zvarritej mbrapsht ne ... nje ose dy here ne vit... gjithnje dimer disa arsye te cuditshme ... ore te gjata te erresires...tani kjo ... kjo ... shpejt e me shprejt... fjalet... truri ... duke rrahur tutje si te marre .. kapje e shpejte dhe keshtu ... asgje atje ... gjetke tjeter ... provo diku tjeter... gjithe kohes dicka tek lutej... dicka tek ajo tek lutej... lutej qe te ndalonte gjithcka ... e papergjigjur ... lutje e papergjigjur ... ose e padegjuar ... teper e zbehte... keshtu me pas ... vazhdo . .. te perpiqesh ... duke mos ditur per cfare... per cfare ajo po mundohej... c'te provonte ... i gjithe trupi si i zhdukur... vetem goja ... si e marre ... keshtu ne vazhdim ... vazhdo-- ... cfare?.. gumezhima? .. po... gjate gjithe kohes gumezhima... ulerime e turbullt si ujevarat ... ne kafke... dhe rrezja ... duke u vertitur perqark ... pa dhimbje... deri tani... e gjithe ajo... vazhdo... duke mos ditur cfare... cfare ajo po-- ... cfare? .. kush? .. jo! .. ajo!.. AJO! .. [Ndalese.] ... c'ishte duke provuar... c'te provonte... s'ka rendesi... vazhdo!... [Perdet fillojne te ulen.] ... zbuloje ne fund ... pastaj mbrapsht... Zoti eshte dashuria... meshira te dhimbsura... te reja cdo mengjes... mbrapsht ne fushe... mengjes prilli... fytyra ne bar... asgje vec laureshave... ngrije--

[Perdet plotesisht poshte. Shtepia e erret. Zeri vazhdon pas perdes, i pakuptueshem, dhjete sekonda, ndalon gjate kohes qe shtepia ndricohet.]

Jo Unë ~ Samuel Beckett (1972) II

... oh, shume kohe me vone... cast i papritur ... e rritur sikur te kishte qene per te besuar... me varfanjaket* e tjere... ne nje meshireplotesi.,. [E qeshur e shkurter] ... Zot!... [Goxha e qeshur] ... mendimi i pare ishte... oh, shume kohe me vone... cast i papritur... ajo po ndeshkohej... per mekatet e saj... numri i te cilave pastaj... me teper prova nese prova nevojiteshin... i shkrepetine ne mendje... njera pas tjetres... me pas te hequra nga mendja si qesharake... oh, shume kohe me vone... ky mendim u hoq nga mendja... derisa ajo papritur ajo e kuptoi... gradualisht e kuptoi... ajo nuk po vuante... Imagjinoje!.. nuk po vuante!.. me te vertete s'mund ta sillte ndermend... menjehere... kur ajo kishte vuajtur me pak... vec neqoftese ajo sigurisht te kish qene duke vuajtur... aha! .. te kete qene menduar se ajo vuante... ashtu si ne kohet e braktisura... ne jeten e saj... kur qartazi kishte ndermend te defrehej... ajo ishte ne fakt... duke mos patur asgje prej gjeje... as me te voglin... ne rastin e te cilit sigurisht... ai perfytyrim i ndeshkimit... per njerin mekat apo tjetrin... ose per fatin... ose pa asnje arsye te vecante... per hir te tij... gje qe ajo e kuptonte mjaft mire ... ai nocion i ndeshkimit... qe i kishte ndodhur se pari asaj... e rritur sikur te kish qene per te besuar... me varfanjaket e tjere... ne nje meshireplotesi... [E qeshur e shkurter] .. Zot!... [Goxha e qeshur] ... se pari i ndodhi asaj... me pas u hoq nga mendja... prej te qenit qesharak... ndoshta nuk ishte qesharake... ne fund te fundit... keshtu ne vazhdim... e gjithe kjo... arsyetime te kota... deri ne tjetrin mendim... oh, shume kohe me vone... mendim i papritur... shume qesharak me te vertete por--... cfare? .. gumexhima?... po... gjate gjithe kohes gumezhima... e ashtuquajtura ... te veshet ... edhe pse sigurisht ne te vertete ... aspak te veshet... ne kafke... ulerime e merzitshme ne kafke... dhe gjate gjithe kohes kjo rreze apo tufe drite ... si drite hene ... por me shume gjasme jo... pa dyshim qe jo... gjithnje e njejta njolle... e ndritshme... tani e mbuluar prej perdes se holle ... por gjithnje e njejta njolle... ashtu si asnje hene s'do te mund te ... jo ... asnje hene ... vetem e tere pjesa e deshire per te ... torturuar ... edhe pse faktikisht ne te vertete... jo ne me pak... jo nje sembim... kaq larg... aha!.. kaq larg... ky mendimi tjeter me pas ... oh, shume kohe me vone... mendim i papritur ... shume qesharak me te vertete por aq shume si ajo... ne nje menyre... qe ajo do te bente me mire sikur te ... renkonte ... nganjehere... te perpelitej nuk mundej... sikur ne agonine e pranishme... por s'mundej ... nuk mund ta nxiste ... disa cene ne makijazhin e saj ... te paafta per mashtrim... apo makina ... me shume gjasa makina ... kaq e stakuar ... asnjehere s'e mori lajmin... ose e pafuqishme per t'u pergjigjur... si e mpire ... s'mund te nxirrte ze... as edhe nje ze... asnje ze te asnje lloji... asnje britme per ndihme per shembull... duhej te ndihej kaq e gatshme... ulerit ... [Ulerima.] ... me pas degjo ... [Qetesi.] ... ulerit perseri ... [Ulerima perseri.] ... me pas degjo perseri ... [Qetesi.] ... jo ... e kurseu ate... cdo gje e heshtur si varr ... asnje pjese--...cfare? .. gumezhima?.. po... gjithcka e heshtur pervec gumezhimes... e ashtuquajtur ... asnje pjese e saj nuk levizte... qe ajo te mund te ndjente... vetem qepallat... mesa duket ... nganjehere... lene jashte driten... pasqyrim e quajne ate... asnje ndjesi e asnje lloji... por qepallat... madje me e mira e koherave... kush i ndjen ato?.. duke u hapur... duke u mbyllur... gjithe ajo lageshtire... por truri ende... ende mjaftueshem... oh, kaq shume keshtu!... ne kete faze... ne kontroll... nen kontroll... te vesh ne dyshim edhe kete... per ate mengjes prilli... keshtu arsyetoi ... ate mengjes prilli... ajo duke fiksuar me syte e saj ... nje kambane te larget... ne nxitim e siper per atje... duke e fksuar ate me syte e saj... qe te mos i shpetonte... nuk ishte zhdukur gjithcka... gjithe ajo drite... e tija... pa asnje... asnje... ne pjesen e saj... keshtu ne vazhdim... keshtu ne vazhdim ai arsyetoi... pyetje te kota ... dhe ende gjithcka e pajete e heshtur e embel si varri... kur papritur... gradualisht... ajo kupt--... cfare? .. gumezhima? .. po ... gjithcka e pajete pervec gumezhimes ... kur papritur ajo kuptoi... fjalet ishin-... cfare? .. kush? .. jo! .. ajo! .. [Ndalese dhe levizje 2.]... e kuptoi ... fjalet po vinin ... imagjinoje! .. fjalet po vinin ... nje ze qe ajo s'po e njihte... ne fillim... kaq kohe qekur kishte tingelluar ... me pas ne fund i duhej ta pranonte... s'mund te ishte i askujt tjeter... pervec i saji ... disa tingellima zanore... ajo nuk i kishte degjuar kurre ... tjeterkund ... aq sa njerezit do te te ngulnin syte ... rastet e rralla... nje ose dy here ne vit... gjithnje dimer arsye te cuditshme... shikonin ate pa e kuptuar ... dhe tani kjo rryme ... rryme e vazhdueshme... ajo qe nuk kishte kurre.. perkundrazi.. pothuaj memece.. gjithe ditet e saj..si mbijetonte!... madje pazari... jashte pazari... qender tregtare e zene me pune ... tregu i madh... tregu i madh... vetem doren tek lista... me canten... canta e vjeter e zeze per pazar... me pas qendro atje duke pritur... per cdo kohezgjatje ... mesi i turmes... e palevizshme... duke vezhguar hapesiren ... goja gjysem e hapur si zakonisht... derisa ishte mbrapsht ne doren e saj... canta mbrapsht ne doren e saj... me pas pago dhe ik... jo aq sa lamtumira... si mbijetonte... dhe tani kjo rryme.. duke mos kapur as gjysmen e saj.. as cerekun... asnje ide... se cfare po thoshte ... imagjinoje!.. asnje ide se cfare po thoshte! .. derisa filloi te perpiqej te... mashtronte veten... nuk ishte i saji aspak... aspak nuk ishte zeri i saj... dhe asnje dyshim s'do kishte... fatale, ajo duhej... ishte tek ceshtja... pas orvajtjeve te gjata... kur papritur ajo ndjeu... gradualisht ajo ndjeu... buzet e saj tek leviznin ... imagjinoje!.. buzet e saj tek leviznin!.. ndonese pa dyshim derisa ajo me pas nuk kishte... dhe jo buzet vetem... faqet... nofulla.. e gjithe fytyra... te gjitha keto--... cfare?.. gjuha?... po... gjuha ne goje... gjithe ato shtremberime pa te cilat... asnje shqiptim i mundur... dhe ende ne menyren e rendomte... nuk ndjeu aspak... kaq i perqendruar dikush eshte... ne ate qe dikush tjeter po thote... e gjithe qenia... e varur ne fjalet e tij... aq sa jo vetem kishte ajo... kishte ajo... jo vetem duhej ajo te dorezohej... te pranonte trashegimtare, e vetme... zerin e saj e vetem... por kete mendim tjeter te tmerrshem... oh, shume kohe me pas ... mendim i papritur... madje akoma me te tmerrshem nese eshte e mundur... ajo ndjenje po rikthehej... imagjinoje!.. ndjenja qe rikthehej! ... te nisesh nga maja ... me pas te punosh per poshte ... e tere makina ... por jo ... e kurseu ate... goja e vetme ... kaq larg... aha! .. kaq larg!... me pas duke menduar... oh shume kohe me pas... medim i papritur... s'mund te vazhdoje.. e gjithe kjo... e gjithe ajo... rryme e vazhdueshme ... duke u sforcuar per t'u degjuar... te besh dicka prej saj... dhe prej mendimeve te saj... te beje dicka prej atyre ... cdo gje--... cfare?.. gumezhima?.. po ... gjate gjithe kohes gumezhima... e ashtuquajtura ... e gjithe ajo bashke ... imagjinoje!.. i tere trupi si i zhdukur .. . vetem goja ... buzet... faqet ...nofullat ... kurre--... cfare? .. gjuha?.. po ... buzet... faqet ...nofullat ... asnjehere te qeta per nje moment ... goje e ndezur ... lume fjalesh... ne veshin e saj ... praktikisht ne veshin e saj ... duke mos kuptuar as gjysmen... as cerekun ... s'ia kishte idene se c'po thoshte. .. imagjinoje! .. s'ia ka idene se c'thote! .. dhe s'mund te ndaloje ... jo te ndaluar kesaj... ajo e cila vec nje cast me pare ... por nje cast!.. s'mund te nxirrte ze ... asnje ze te asnje lloji ... tani s'mund te ndaloje ... imagjinoje!.. s'mund te ndaloje rrymen ... dhe i tere truri tek lutej... dicka tek lutej ne tru... i lutej gojes te pushonte ...


* - femijet e braktisur

Monday, August 30, 2010

Jo Unë ~ Samuel Beckett (1972) I

GOJA:___ jashte-,.. brenda kesaj bote ... kesaj bote... gje e vockel e imet... perpara kohes se saj ... ne nje te brakt-- ... çfare? .. vajza? .. po... vajze e vockel e imet... brenda kesaj... jashte brenda kesaj... perpara kohes se saj... e quajtur vrime e braktisur... e quajtur... pa rendesi... prinder te paditur ... te padegjuar... ai te ishte zhdukur ... zbraz'ti... jo me pare mbertheu te ndenjurat e tij.. ajo ne te njejten menyre.. tete muaj me vone... afer çastit... pra jo dashuri... e paperfillshme ajo... jo aq dashuri aq sa normalisht e shfryre mbi... foshnje memece... ne shtepi... jo ... as per ate çeshtje asgje nga asnje lloj... dashuri e asnje lloji ... ne cilendo faze pasuese... marreveshje kaq tipike... asgje prej asnje shenimi deri sa arriti gjashtedhjeten kur-- ... çfare? .. shtatedhjete .. Zot!.. te mbushesh shtatedhjete... duke u endur ne nje fushe... duke pare paqellimshem per aguliçe te eger... per te bere nje top... disa hapa pastaj ndalo... ngulja syte hapesires... pastaj me tej... pak me teper... ndalo dhe veshtro perseri... keshtu ne vazhdim... rreth e perqark... kur papritur... gradualisht... gjithçka zhduket... gjithe ajo dite e mengjesit te hershem te Prillit... dhe ajo e gjeti veten ne-- ...çfare? .. kush?.. jo!.. ajo!.. [Ndalese dhe levizje 1.] ... e gjeti veten ne erresire.. dhe nese jo krejtesisht... te pandjeshme... te pandjeshme... sepse ajo akoma mund ta degjonte gumezhimen... te ashtuquajturen ... tek veshet... dhe nje rreze drite erdhi e iku... erdhi dhe iku... ashtu siç hena mund ta hedhe... duke u endur ... brenda dhe jashte rese... po kaq e lodhur... ndihej... ndihej kaq e lodhur... ajo nuk e dinte ... ne c'gjendje ishte... Imagjinoje!... ne çgjendje ishte ajo!... nese po qendronte apo rrinte ulur... por mendja--... çfare?.. duke u gjunjezuar? .. po .. nese po qendronte... apo rrinte ulur... apo duke u gjunjezuar?.. por truri--... çfare?... e shtrire?.. po.. nese po qendronte... apo rrinte ulur... apo duke u gjunjezuar .. apo e shtrire.. por truri ende... ende... ne nje fare menyre ... per mendimin e saj te pare ishte ...

Demonographia ~ Collin de Plancy II


14. Balan, great and terrible king of hell. Sometimes he has three heads: that of a bull, that of a man, that of a ram. Joint to all this is a serpent's tail amd eyes which shoot fire. But more commonly he is shown riding nide and horned upon a bear and carrying a sparrowhawk on hs wrist. His voice is hoarse and violent. He advises on the past, the present, and the future. This demon, who used to be in the heavenly order and who commands to this day forty hellish legions, teaches cunning, finesse, and the easy way to see without being seen.

15. Barbatos, great and powerful demon, horned earl of hell, similar to Robin of the Woods or Jack in the Green; he appears in the form of an archer or hunter; one meets him in the forests. Four kings sound the horn before him. He teaches divination by bird song, by the lowing of cattle, by the barking of dogs and the cries of diverse animals. He knows the treasures buried in the earth by magicians. He reconciles friends who have fallen out. This demon, who was once of the order of the virtus of heaven or of those of the heavely dominions, is reduced today to commanding thirty hellish legions. He knows the past and the future.
16. Behemoth, heavy and stupid demon, in spite of his stateliness. His strength is in his loins; his domains are gluttony and the pleasures of the belly. Several devil worshippers say that in hell he is butler and high cupbearer. Bodin believes that Behemoth in none other than the Egyptian Pharoah who persecuted the Hebrews. Behemoth is spoken of in Job as a monstrous creature. Some commentators say that he is a whale, and others that he is an elephant; but there have been other montrous species which have disappeared. One sees in the works of Urbain Grandier that Behemoth is surely a demon. Delancre says that one sees him as a montrous animal, because he gives the form of all the grossest beasts. He swears that Behemoth can also disguise himself to perfection as dog, an elephant, a fox, or a wolf.
If Wierus, our oracle on all that concerns demons, does not admit Behemoth to his inventory of the infernal monarchy, he says, in his first book, Des Prestiges des Demons, ch.xxi, that Behemoth or the elephant could well be Satan himself, of whom one grants vast powers.
Finally, because one reads, in Ch.40 of Job, that Behemoth eats as much hay as a beef, the rabbis will make of him a marvelous roast reserved for the festival of their Messiah. This beef is so enormous, they say, that he gobbles up every day the hay of a thousand huge mountains, which he has grazed since the beginning of the world. he never leaves his thousand mountains, or the grass that he had eaten that day would push back the night into the next day. They swear that God killed the female of the species in the beginning; since one could not let such a race multiply. The Jews promise well of the joy at the festival where he will be the 'piece de resistance'. They swear on their side by the flesh of Behemoth.

17. Belphegor, demon of discoveries and of ingenious inventions. He often takes the body of a young girl. He gives wealth. The Moabites, who called him Bealphegor, worshipped him on Mount Phegor. Some rabbis say that one renders homage to him on a toilet, and that one offers him the ignoble residue of ones' digestion. It was worthy of him. It is for this reason that some of the learned see in Belphegor only the god Pet (Far(t)) or "Crepitus"; other wise ones maintain that he is Priapus. Selden, cited by Banier, maintains that one offers him human victims, of whom his priests eat the flesh. Wierus remarks that this is a demon who always has an open mouth, observing that it belongs without doubt to the name of Phegor, which signifies according to Leloyer, 'crevice' or 'split', because he was sometimes worshipped in caves, and that one threw to him offerings through an air hole.
18. Belzebuth or belzebub or Beelzebuth, rpince of demons according to the Scriptures; formost in power and crime after Satan, according to Milton; supreme chief of the infernal empires, according to most demonographers. His name signifies "lord of the flies". Bodin claims that he is no longer seen in his temple. He was the most revered god of the Canaanites, who sometimes represented him with the figure of a fly, more often with attributes of a sovereign power. he rendered oracles, and King Ochozias consulted him over a troubling malady; he was severely reprimanded for this by the prophet Elijah.
One attributed to him the poer to deliver men from flies who ruined the harvests.
Almost all the demonomaniacs regard him as the sovereign of the gloomy empire; and each depicts him colored by his own imagination. Milton gives him an imposing aspect and high wisdom breathes on his face. One says he is as high as a tower; another of a size equal to our own; some give him the form and figure of a snake; in that form he is also seen with feminine traits.
The monarch of hell, said Palingene, in Zodiaco Vitae, is of a prodigious size, seated on an immense throne surrounded by a ring of fire. He has a swollen chest, bloated face, flashing eyes, raised eyebrows and a menacing air. He has extremely large nostrils and two great horns on his head; he is black like a Moor; two vast bat-like wings are attached to his shoulders; he has two large duck feet, a lion's tail, and shaggy hair from his head to his feet.
Some say greater tha Belzebuth is Priapus; others, like Porphyrus confuse him with Bacchus. Some believed that they found in him the Belbog ot Belbach (white god) of the Slavs, because his bloody image was always covered with flies, like the Belzebuth among the Syrians. One said that he was the same as Pluto. It is more reasonable to believe that he is Baël, whom Wierus made emperor of hell; all the more so since Belzebuth is not found by the name in his inventory of the infernal monarchy.
One sees in Solomon's 'Clavicules' that Belzebuthappeasr sometimes in monstrous form, like that of an anormous calf or a goat with a long tail; nonetheless, he is often shown with the face of an ugly fly. He appeared to Faust "dressed like a bee and with two dreadful ears and his hair painted in all colors with a dragon't tail". The Marechal of Retz saw him as a leopard. When he was angry, one swears that he breathed fire and howled like a wolf. Finally, sometimes Astaroth appears at his side in the form of an ass.

19. Berith, duke of hell, great and terrible. He is known by three names; some call him Beal, the Jews call him Berith, and the necromancers, Bolfri.
He appears in the guise of a young soldier dressed all in red from head to foot, mounted on a horse of the same color, wearing a crown on his head; he responds concerning the past, the present and the future. One masters him by the virtue of magic rings; but do not forget that he is often deceitful. He has the talent to change all metals into gold: also one sometimes regards him as the demon of the alchemists. He gives dignities and makes singers' voices clear and uplifting. Twenty six legions are under his orders.
He is the idol of the Sichemites and perhaps he is the same Beroth of Sanchoniation, whose learned ones believe him to be Pallas or Diana.
The author of "Solide Tresor du Petit Albert" tells a story of an adventure of Berith's which made him believe that this demon is no more than a goblin or elf, but stilll it is the same Berith.
" I found myself, he said, in a house where a familiar spirit had manifested for six years taking care of winding the clock and currying horses. I was curious one morning to examine these proceedings: my astonishment was great to see a curry-comb running over the hindquarters of a horse which appeared to be done by no visible hand. the groom told me that to attract the familiar to his service, he had taken a small black chicken, which he had bled at a great crossroad; that with its blood he had written on a scrap of paper: "Berith will come to my aid for twenty years, and I will recompense him: next having buried the chicken a foot deep in the earth, that same day the familiar had taken care of the clock and some horses, and that from time to time gave the groom things which were worth something..."
The historian seems to believe that this elf was a mandrake. the cabalists see nothing other than a sylph.20. Beyrewa, Indian demon, chief of the souls who wander in the changed space of the aerial demons. One says that he has very long and crooked nails. Brahma had one day insulted a superior god. Beyrewa, charged with punishing him, cut off one of his heads with his nail. Brahma, humiliated, begged pardon, and the god Eswara promised him that as consolation he would be no less respected with four remaining heads than he was before with five heads.
21. Buer, demon of the second order, a president of hell. he had the form of a star or of a wheel with five branches, and advanced by rolling himself. He teaches philosophy, logic and the virtues of herbal medicines. He boasts of giving good servants and curing the sick. he commands fifty legions.
22. Caacrinolaas, high president of hell. He presents himself in the form of a dog, and he ambles like one, with the wings of a griffin. He gives knowledge of the liberal arts, and by a bizarre contrast, he inspires murder. One says that he predicts the future very well. This demon can make a man invisible and commands thirty six legions. The "Great Grimoire" calls him Classpalabolas, and makes only of him a kind sergeant who was sometimes mounted to Nebiros or Naberus.

23. Cali, queen of the demons and sultana of the Indian hell. One represents her as completely black, with a collar of golden skulls. In times of yoreone offered her human victims.
24. Caym, demon of a superior class, high president of hell. He usually shows himself in the guise of a blackbird. When he appears in human form, he responds from the midst of a burning brazier; he carries in his hand a tapering sword. He is, it is said, the most wise denizen of hell; and he could by the astuteness of his arguements cause the most seasoned logician to despair. It is with him that Luther had that famous dispute from which he has spared us the details. Cayn gives the knowledge to make intelligible the songs of birds, the lowing of cattle, the barking of dogs, and the noise of the waves. He nows the future. Sometimes he shows himself as a man coifed with an agret headdress and adorned with a peacock tail. This demon who was in olden times with the order of angels, commands at the present thirty legions in hell.

25. Cerbere, Cerberus or Naberus is a demon to us. Wierus places him as one of the marquis of the infernal empire. He is strong and powerful; when he doesn't appear as a three headed dog, he shows himself as a raven; his voice is raucous; nevertheless he gives eloquence and amiability; he imparts the arts of gracious living. Twenty nine legions obey him.
26. Crapaud. Toads hold a high place in sorcery. Witches love them and select them. They always need them, they attend to them, nourish them, and some they dress in livery of green, red or black velvet. Pierre Delanere says that great witches are ordinarily assisted by some demon, who is always on their left shoulder in the shape of a toad, having two little horns on its head. He could only be seen by those who were or would be witches. The devil baptised toads at the sabbath. Jeannette Abadie and other women have revealed that they have seen toads dressed in red velvet and some in black velvet; they wear a small bell around the nck and another on their hind foot.

27. Dance of the Sabbath. Pierre Delancre asserts that the sabbath dances drove men wild and made women miscarry. One says the devil taught different kinds of dances to the witches of Geneva. These dances were very rude, since they used birch rods and staffs like those they used to make animals dance. It was in this country that a young woman had given to her by the devil a stone of fire which had the virtues of making anyone who touched it dance. She mocked the judges during her trial, and protested to them that they could not make her die; but she changed her tune.
Demons danced with witches in the form of a goat or some other animal. One generally dances in a circle at the sabbath, back to back, rarely alone or with two. There are three brawls; the first is called the bohemian brawl; the second is executes like those of our country artisans, that is to say lepaing while always keeping the back turned; in the third brawl, all place themselves in a line, holding hands and with a certain cadence, do a little sidestep, like the one we call the gallop today. One executes these dances to the sound of a little tambourine, a flute, a violin or other instrument that one strikes with a stick. It is the only music at the sabbath. This way witches are assured that there are no concerts in the world better executed.

Friday, August 27, 2010

Demonographia ~ Collin de Plancy I


1. Abigor, demon of a superior order, grand duke of the infernal monarchy. Sixty legions march under his orders. He shows himself in the guise of a good horseman carrying a lance, a standard, or a scepter; he answers easily those who ask concerning the secrets of warfare, knows the future and instructs the leaders in the ways of being belove by their soldiers.

2. Abracax or Abraxax, first of the gods of several Asian theogonies, whose name is taken from the philactery abracadabra. Abracax is represented on amulets with the head of a cock, dragon's feet and a whip in his hand. Demonographers have made him a demon, who has the head of a king and serpents for feet. The Basilidians, twelfth century heretics, saw him as their supreme god. Since they found that the seven Greek letters which formed his name added up in greek to the number 365, which is the number of days in a year. They placed under hic command several orders of genies who presided over 365 heavens, to whom they attributed 365 virtues, one for each day. The Basilidians further claimed that Jesus Christ was nothing more than a benevolent phantom sent to Earth by Abracax.

3. Adramelech, high chancellor of hell, steward of the wardrobe of the sovereign demons, president of the high council of devils. He was at Sepharvaim, city of the Assyrians, who burned children in his altars. The rabbis say that he shows himself with the countenance of a mule, and sometimes with that of a peacock.
4. Aguares, grand-duke of the eastern part of hell. He is shown as a lord drawn by wires riding on the back of a crocodile, a sparrowhawk at his fist. He makes deserters return to the charge on the side that he protects and puts the enemy to flight. He dignifies them, teaches all languages, and makes dance the earth spirits. This chief of the demons is of the order of the virtues; he has under his laws thirty one legions.

5. Alastor, harsh demon, supreme executor of the sentences of the infernal monarchy. He functions as Nemesis. Zoroaster calls him "the executioner". Origen says that he is the same as Azazel; others confound him with the exterminating angel. The ancients called evil spirits "alastores" and Plutarch says that Cicero, through hatred of Augustus, had conceived the idea of killing himself outside the foyer of his prince in order to become his alastor.
6. Alocer, powerful demon, grand-duke of hell; he shows himself dressed like a knight, mounted upon an enormous horse; his face recalls the features of a lion; he has an inflamed complexion, ardent eyes; he speaks gravely; he teaches the secrets of astronomy abd the liberal arts; he dominates thirty sex legions.

7.Amduscias, grand-duke of hell; he has the form of an unicorn but when he is envoked he shows himself in human guise. He gives concerts, if one commands him to do so; one hears then, without seeing anything, the sound of trumpets and other musical instruments. trees incline to his voice. He commands twenty nine legions.
8. Amon or Aamon, great and powerful marquis of the infernal empire. He has the form of a wolf, with a serpent's tail; he vomits flames; when he takes human form, he has only the body of a man; his head resembles that of an owl and his beak shows very slim canine teeth. This is the most solid of the princes of the demons. He knows the past and the future, and reconciles, when he wishes, friends who have fallen out. He commands forty legions.
The Egyptian saw in Amon or Amoun their supreme God; they represented him as having blue skin when he assumes human form.

9. Andras, grand marquis of hell. One sees him with the body of an angel, the head of a screech owl, riding on a black wolf and carrying a pointed saber in his hand. he advices those whom he favors on how to kill their enemies, masters and servants; he is the one who escalates discord and quarrels; he commands thirty legions.
10. Asmode`e, destroying demon, the same as Samael, according to several rabbis. he is the superintendent of the gaming houses. He sows dissipation and error. The rabbis contend that he will one day dethrone Solomon; but that soon Solomon will charge him with steel, and force him to aid him in the battle for the temple of Jerusalem. Tobie, following these same rabbis, having expelled him, with the smoked spleen of a fish, from within the body of the young Sara whom he possessed, the angel Raphael will imprison him in the depths of Egypt. Paul Lucas said that he has seen him on one of his travels. One is amused by him on this subject; meanwhile, one can read in the Courrier de l'Egypte that the people of this country still adore the serpent Asmode`e, the one who had a temple in the desert of Ryanneh. One avers that this serpent cuts himself into pieces, and that immediately after he disappears.
This Asmode`e is considered by some to be the ancient serpent who seduced Eve. The Jews, who call him "Asmodai", made him the prince of demons, as one can see in the Chaldean paraphrase. he is in hell; according to Wierus, a strong and powerful king, who has three heads; the first resembles that of a bull, the second that of a man, the third that of a ram. He has a serpent's tail, the feet of a goose and flaming breath. He shows himself mounted on a dragon, carrying in his hand a standard and a lance. He is nonetheless, according to the infernal hierarchy, in submission to king Amoy(u)mon. When one exorcises him, it is necessary to be steadfast and to call him by his name. He gives rings made under the influence of a certain constellation; he advices men on how to render themselves invisible and instructs them in geometry, arithmetic, astronomy and the mechanical arts. He knows also of treasures, which one can force him to reveal; 72 legions obey him. He is also named Chammadai and Su(y)donai. Asmodee was one of the demons who possessed Madeleine Bavent.

11. Astaroth, very powerful grand-duke of hell. He has the form of an extremely ugly angel, and shows himself astride a hellish dragon; he holds a viper in his left hand. Some magicians say that he presides over the East, that he procesures the goodwill of great lords and that he can be conjured up on Wednesday. The Sidonians and the Philistines used to worship him, He is, it is said, high treasurer of hell. Wierus informs us that he knows the past and the future, that hereplies willingly to questions about the most secret things, and that he easily discusses the cause of creation, the faults and the fall of angels, about which he knows the whole story. But in these conversations, he suggests that for him it has been un unjust punishment. He instructs in depth in the liberal arts, and commands forty legions. It is him who makes come those who ought to take care in approaching him, on account of his insupportable stink. On account of that it is prudent to hold under his nostrils a silver magic ring, which is a preservative against the fetis odors of demons. Astaroth has been involved in several possessions. He is cited as one of the seven princes of hell who visited Faust, according to the English tradition; he appeared as a serpent, having "a colored tail of variable bricks, two very small, short feet, all yellow, a white and jaundiced body, a ruddy chestnut neck, with arrow points like those of a hedgehog which grow to finger lengths."! Astarte is the feminine of Astaroth. One represents her with the head of a heifer.
12. Azazel, demon second class, guardian of the goat. At the feast of Expiation, which the jews celebrate on the tenth day of the seventh month(September), two goats which are drawn by lot are brought before the high priest: one for the Lord and the other for Azazel. The one who fell on the side of the Lord was immolated, and his blood served as expiation. The high priest would then place both his hands on the head of the other, confess his sins and those of the people, and lay their burden on this animal, who was then led into the desert and set free; and the people, having led the goat of Azazel, called also a scapegoat, the least of his iniquities, was returned to them in silence. According to Milton, Azazel is the first gate-teacher of the infernal armies. It is also the name of a demon who serves him, for his honors, Mark the heretic.

13. Baël, demon cited in Le Grand Grimoire, as the head of the infernal powers. It is also with him that Wierus begins the inventory of his famous Pseudomonarchia demonum.He calls Baël the first king of hell; his estates are in the East. He is hsown with three heads, of which one has the face of a toad, the other that of a man, the third is that of a cat. His voice is raucous; but he is well formed. He repays those who invoke him with cunning and slyness and teaches them how to become invisible at need. Sixty six legions obey him. Is he the same as Baal?Tuesday, August 24, 2010

AGIMI (ALBA) ~ Samuel Beckett

perpara mengjesit ti do te jesh ketu
dhe Danteja edhe Logos edhe gjithe shtresat e misteret
dhe hena e damkosur
tutje rrafshit te bardhe te muzikes
qe ti do e ngresh ketu perpara agimit

mendafshi i rende e elegant tek kendon
perkulet ne kupen e zeze te arekes*
bie shi mbi lulet bambu te shtigjeve te hirta te shelgjeve

edhe pse ai te cilit iu nenshtrove me gishterinj te meshires
per te vertetuar pluhurin
nuk do t'i shtohet bujarise sate
bukuria e se ciles do te jete nje vele** perpara meje
nje shpallje e vetes se mbytur neper stuhite e simboleve
aq sa nuk ka as diell e as zbulesa
dhe as viktima
vetem une dhe pastaj vela
dhe trupi i vdekur.


* - lloj palme ne Indi
** - rrobe e perdorur per te mbeshtjelle kufomen gati per varrosje

ENUEG II ~ Samuel Beckett

bote bote bote bote
dhe fytyra jote e vrazhde
re perballe mbremjes

De mortuis nihil nisi*

dhe fytyra turpshem e bere pluhur e hi
teper vone per te erresuar qiellin
e kuqur tutje neper mbremje
e tundur vrullshem si nje gabim.

veronica mundi
veronica munda
na jep nje fshikullime per dashurine e Juzuit

te djersitur si Judat
te lodhur nga vdekja
te lodhur prej policeve
shputat ne marmalate
duke djersitur me bollek
zemer ne marmalate
tymos me teper fruta
zemra e vjeter zemra e vjeter
duke percare kongresin
edhe te garantoj ty
i shtrire ne Uren O'Connell
me sy te zgurdulluar drejt tulipaneve te mbremjes
tulipanet e gjelber
duke rrezellitur perqark qoshes si nje anthraks
duke ndricuar mbi varkat e Guinness

Ngjyrimi**, fytyra
teper vone per te ndricuar qiellin
madje edhe, une te siguroj ty.


* - "De mortus nihil nisi bonum" nga latinishtja "Prej te vdekurve, asgje vec miresi"
** - ngjyrimi (muzikor)


ENUEG I.2 ~ Samuel Beckett

kerpudha e famshme e squllet,
e gjelber-zeze,
tek zvarritej pas meje,
duke thithur qiellin e bere cope e cik si nje boje murtaje,
ne kafken time era qelbet,
uji ...

Me pas:
ne kodren poshte nga Dhelpra dhe Pata tek Chapelizod*
nje dhi e vogel dashakeqese, e debuar ne rruge,
vecmas qellon me grusht porten e fushes se saj;
dyqanet Isolde** nje turbullim i madh me heronj te mbytur nga djersa,
ne te Djelen e tyre me te mrie,
shpejtojne tej poshte per nje pint*** nepenthe**** ose moly***** ose gjysem per gjysem
nga shfaqja e hedhesve siper ne Kilimainham******

Njolla te se verdhes se shuar ne gropen e Liffey;
mbeshteteset e shkalleve te mberthyera tek parapeti********,
luten;
nje sperkatje e pulebardhave vigjilente ne krupen gri te kanalit.

Ah flamuri
flamuri i mishit qe gjakon
mbi mendafshin e qiejve dhe luleve arktike
qe nuk ekzistojne.


* - 'Seipeal Iosoid' ne gjuhen Irlandeze qe do te thote 'Faltorja e Iseult' eshte nje fshat ne Dublin, Irlande.
** - 1. Anagram "oldies"- vjeturina ose
2. emri i disa karaktereve ne hisorine e Mbretit Artur te Tristand-it dhe Iseult.
*** - sasi lengjesh
**** - bar i harreses
***** - barishte magjike mitike me lule te bardha dhe rrenje te zeza
****** - rrethine e Dublinit, Irlande, ne jug te lumit Liffley
******* - mur i ulet

Monday, August 23, 2010

ENUEG I.1 ~ Samuel Beckett

duke pleheruar kerpudhen e nates
dhe mendjen e prishur
i mbytur ne ere.

Perplasem me nje burre te vjeter, thatanik e te vogel
Demokriti,
Duke u ngutur permes nje paterice dhe nje shkopi,
duke tymosur (nje cigare).
Pastaj, sepse nje fushe ne te majte u pershkua prej nje ndricimi te papritur
te britmave dhe fishkellimave te ngutshme e fanellave vishnje dhe blu.
Ndalova dhe i hipa bregut per te pare lojen.
Nje femije ne porte i nervozuar therret:
»A do te lejohemi te hyjme Zoteri?«
»Sigurisht« thashe une »do hyni.«
Por, i frikesuar, ai iu drejtua rruges.
»Mire« i thirra nga pas »perse nuk do futesh brenda?«
»Une isha ne ate fushe me pare dhe me larguan.«
Keshtu ne vazhdim,
i braktisur,
si prej nje shkurre gjenjeshtreje ne zjarr drejt malit pas erresires,
ose ne Sumatra, cipa e xhungles,
Rafflesia* ende flagrante.

Me pas:
nje familje e vajtueshme prej pulash gri parazitare
duke u kalbur jashte ne fushat e permbytura
te dritheruara, gjysem te pergjumura, perballe portes se mbyllur te hangarit,
pa patur ndermend te zene vend.


* -nje bime parazitike malejzeze dhe indoneziane me nje lule te vetme e shume te madhe e cila mbart eren e nje trupi te kalbur te nje kafshe te ngordhur

ENUEG* I ~Samuel Beckett

Dal me nje vrull
i lodhur prej gelbazes se kuqe te se dashures sime
nga Shtepia e Perkujdesjes Private Portobello,
gjerat e tij te fshehta
dhe zvarritem per tek maja e dallges se madhe te ures te thepisur e t'rrezikshme
dhe perfundoj poshte pa kuptuar, nen ulerimen e gardhit
perqark flamurit te ngurte e te ndritshem te gardhit
ne nje perendim te erret
te mbytur nga rete.

Mbi shtepite e medha pemet Algum** (Almug)
malet
kafka ime e ngryste, e zymte
lemsh zemerimesh
i shpuar siper e i mbytur ne cangue-ne*** e eres
kafshon si nje qen kundrejt kerdisjes se tij.

Une rrokullisem pergjate me shpejtesi, tashme me shputat e mia te gjymtuara
rrjedh vrullshem me kanalin e nxire
ne Uren Pamell nje barke qe po merr fund
duke mbartur nje ngarkese gozhdash dhe trungjesj
lekundet butesisht ne porten ndaluese e shkumeshpurese te anijeve;
ne bregune pertejme nje bande varfanjakesh do dukeshin sikur te ishin duke riparuar nje binar.

Pastaj per milje vetem era
dhe begatite duke u kacavirrur permbi uje
dhe bota duke u hapur drejt jugut
permes nje shperfytyrimi te fushave drejt maleve
dhe mbremja e lindur e vdekur kthehet ne nje gjelberim te piset.* - vjen nga latinishtja e vjeter qe nenkupton bezdisje, irritim, shqetesim

** - nje peme ose dru ne Bibel. 1Mbreterve 10: 11-12 :: "Flota e anijeve te Hiramit qe mbartte ar nga Ofiri, sillte edhe qe andej nje sasi shume te madhe dru algumi dhe gure te çmuar. Me drurin e Algumit, mbreti beri mbeshtetese per shtepine e Perendise dhe per shtepine e vet, si dhe harpa dhe vegla me tela per kengetaret. Nje sasi e tille druresh as nuk ka ardhur dhe as nuk eshte pare me deri sot e kesaj dite."

*** - nje «cangue» eshte nje vegel e perdorur per poshterim publik dhe ndeshkime ne Kine dhe ne disa pjese te tjera te Azise Lindore e Juglindore, deri ne vitet e para te shekullit te 20. Ishte e ngjashme me «stock» e perdorur per ndeshkim ne Perendim, pervec faktit se derrasa e «cangue» nuk kishte baze te fiksuar, dhe duhej te mbahej ne qafe nga te burgosurit.

HUTA ~Samuel Beckett

duke zvarritur urine e tij rreth qiellit
te guackes qiellore e tokesore te kafkes sime

duke ndaluar tek ata qe shpejt
duhet te nisin jeten e tyre e te ecin

te tallur prej diçkaje qe s'do sherbeje
derisa uria, toka dhe qielli te jene hedhurina.